Petr Fiala zdůrazňuje jednotu EU a NATO v podpoře Ukrajiny na summitu v Bruselu

Petr Fiala zdůrazňuje jednotu EU a NATO v podpoře Ukrajiny na summitu v Bruselu říj, 30 2024

Petr Fiala na summitu EU: Jednota v podpoře Ukrajiny

Nedlouho po svém příjezdu na summit Evropské unie v Bruselu, premiér České republiky, Petr Fiala, otevřeně vyjádřil svůj postoj k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině. Sešlo se zde mnoho hlav států a vlád, aby společně projednali otázky týkající se nejnovějších geopolitických výzev, přičemž konflikt na Ukrajině zaujal centrální pozici na pořadu jednání. Fiala poukázal na neochvějnou jednotu jak Evropské unie, tak i NATO vůči ruské agresi. Tato jednota je dle jeho slov klíčovým prvkem pro zajištění bezpečnosti a stability v Evropě.

V souvislosti s pokračujícím válečným konfliktem v regionu Fiala podpořil myšlenku, že ekonomické sankce vůči Rusku by měly být nejen udržovány, ale případně i přísnějším způsobem rozšířeny. Podle něj je důležité, aby Západ nadále poskytoval Ukrajině nejenom finanční, ale rovněž vojenskou pomoc. Tímto přístupem hodlá EU ochránit své demokratické hodnoty a bránit se před pokusy destabilizovat celý evropský kontinent.

Účast amerického prezidenta Joe Bidena

Summit v Bruselu získal na významu i díky účasti amerického prezidenta Joe Bidena. Jeho přítomnost byla nejen podporou pro Ukrajinu, ale také manifestací trvajícího závazku USA vůči evropským spojencům. Biden ve svém projevu zdůraznil, že Spojené státy nadále stojí pevně za společnými bezpečnostními zájmy a plány, včetně podpory Ukrajiny v jejím boji proti agresi a snahám obhájit své hranice a svrchovanost.

Jednání s generálním tajemníkem NATO

V rámci svých zahraničně-politických jednání v Bruselu měl premiér Fiala také příležitost setkat se s generálním tajemníkem NATO, Jensem Stoltenbergem. Tématem jejich rozhovoru byl zejména důraz na posilování východního křídla Aliance. Fiala nastínil potřebu zkvalitnění kolektivní obrany a předložil návrhy na zvýšení obranného rozpočtu nejen české armády, ale i dalších členských států NATO. Posilování východního křídla je vnímáno jako zásadní pro obranu Evropy před rostoucími hrozbami z Ruska a stále více i ze strany Číny.

Poznání perspektiv bezpečnosti východní Evropy a prevence proti možným budoucím konfliktům je centrálním pilířem politiky České republiky vůči NATO. Jednání ukázalo nejen shodu na potřebě větší vojenské připravenosti, ale také na důležitosti diplomacie a kooperace mezi aliančními partnery.

Výzva k udržení jednoty mezi státy EU

V diskuzích se objevila rovněž otázka zachování jednoty mezi členskými státy EU. S ohledem na politickou scénu, kde se objevují stále rozdílnější názory na různé problémy Evropy, od migrace po hospodářskou politiku, se Fiala zasadil o to, aby EU zůstala soudržným blokem. Primárně zdůraznil nutnost společného postupu vůči vzhledem k narůstajícímu napětí s Ruskem a nově i s Čínou.

Summit skončil přijetím společného prohlášení, které opět potvrdilo podporu pro Ukrajinu a vyzvalo k mírovému řešení konfliktu. Toto prohlášení má váhu nejen symbolickou, ale i praktickou, jelikož určuje budoucí směr a strategii evropské zahraniční politiky.