Milan Čuřín na čele Národního bezpečnostního úřadu: Expert s prověrkou na přísně tajné

Milan Čuřín na čele Národního bezpečnostního úřadu: Expert s prověrkou na přísně tajné bře, 21 2024

Milan Čuřín, který dříve vedl bezpečnostní oddělení Úřadu vlády, se nyní chystá převzít klíče od ředitelské kanceláře Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Tato nová fáze v jeho profesionální kariéře přichází po letech zasvěcených ochraně a bezpečnostní práci, kde Čuřín získal rozsáhlé zkušenosti a uznání. O jeho aktuálním postupu a přezkoumání na úrovni 'přísně tajné', což je nezbytná kvalifikace pro roli, kterou je připraven zastávat, informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Předseda vlády Petr Fiala nedávno představil Milana Čuřína poslancům jako vysoce kvalifikovaného specialistu v oblasti zacházení s důvěrnými informacemi s více než 14letou praxí. Dle prohlášení ministra Jurečky, Čuřín nejen že disponuje rozsáhlými znalostmi v oblasti bezpečnosti, ale také má kvalifikaci na úroveň tajného a NATO Secret. Jeho předešlá práce pro NBÚ mu vybudovala pevnou reputaci v bezpečnostní komunitě.

Po nastoupení do úřadu se Čuřín plánuje seznámit s aktuálním stavem operací, personální situací a financemi NBÚ. Jeho hlavními prioritami jsou optimalizace bezpečnostního managementu, zdokonalení celkových hodnotících metod a upevnění pozice NBÚ jako národní autority na výklad klasifikovaných informací, zejména s ohledem na patřičnou legislativu.

Před příchodem k NBÚ působil Michal Lang jako ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) po dobu 13 let. I když byl ze svého postu formalně odvolán z důvodu věkové hranice, nadále zůstává otevřený přispět vládním snahám.

Čuřínova nastávající role ve vedení NBÚ je klíčová nejen pro agenturu, ale i pro celkovou bezpečnostní strukturu České republiky. Jeho zkušenosti a schopnost adaptace na nové výzvy budou zásadní při posunu NBÚ vpřed v době, kdy se svět nachází v rostoucích bezpečnostních výzvách a technologickém pokroku. Společnost tak bude mít z pozice Čuřína a jeho týmu mnoho očekávat, pokud jde o udržení a posílení bezpečnosti státních tajemství a ochrany občanů.