Možná ohrožení pobaltských států: Kam by Rusko mohlo zaútočit na NATO?
![Možná ohrožení pobaltských států: Kam by Rusko mohlo zaútočit na NATO?](/uploads/2025/02/mozna-ohrozeni-pobaltskych-statu-kam-by-rusko-mohlo-zautocit-na-nato.webp)
V souvislosti se zhoršující se situací na Ukrajině se stává klíčovou otázkou, co by se mohlo stát, pokud by došlo k jejímu pádu. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) se zaměřili na to, kde by Rusko mohlo potenciálně zaútočit na členy NATO, pokud by situace na Ukrajině eskalovala do totálního kolapsu. Výstupy jejich analýz ukazují, že v ohrožení jsou zejména pobaltské státy.
Pobaltské státy na ráně?
Estonsko, Lotyšsko a Litva - tyto země jsou považovány za nejzranitelnější z pohledu možné ruské agrese. Geografická poloha a historické vazby na Rusko činí z této oblasti 'měkký cíl'. Pobaltí je klíčovým bodem pro obranu východního křídla NATO. Poslední analýzy ISW mapují právě tuto oblast v kontextu strategických a vojenských scénářů, které by Rusko mohlo použít v případě dalšího konfliktu.
Podle ISW je tu zjevná slabina v případné vojenské reakci NATO, která by mohla být Rusy využita. Potenciální scénáře zahrnují vše od hybridních foreman útoků po strategické obsazení klíčových pozic a rozvracení infrastrukturních sítí pobaltských států. Právě to dává pobaltským státům klíčovou úlohu v plánování obrany Evropy.
![Rizika globální ekonomiky](/uploads/2025/02/rizika-globalni-ekonomiky-mozna-ohrozeni-pobaltskych-statu-kam-by-rusko-mohlo-zautocit-na-nato.webp)
Rizika globální ekonomiky
Meziřádky se zdá, že napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které by mohlo být vyvoláno eskalující situací, by mohlo také zasáhnout globální ekonomiku. Světové ekonomické systémy jsou sice velmi propojené, což přináší rizika, ale zároveň se ukazuje, že jsou také daleko odolnější, než by na první pohled mohlo vypadat. Tato provázanost nepochybně zvyšuje důležitost spolupráce a dialogu nejen mezi Západem a Čínou, ale i dalšími světovými mocnostmi.
Ruská strategie v bývalých sovětských státech a zájem o ovládnutí těchto zemí čelí velkým geopolitickým konsekvencím. V regionu vzrůstají napětí a každý přešlap může mít dalekosáhlé důsledky. Snaha o udržení míru a stability na této křehké hranici proto zůstává klíčovým úkolem nejen pro evropské země, ale i pro celosvětové společenství.