Významné přeletové události k 25. výročí vstupu ČR do NATO: Allied Defender 2024 nad Prahou

Významné přeletové události k 25. výročí vstupu ČR do NATO: Allied Defender 2024 nad Prahou říj, 8 2024

Allied Defender 2024: Symbolická oslava 25 let členství ČR v NATO

Dne 12. března 2024, přesně v 10:30 dopoledne, proběhne nad hlavním městem České republiky významný letecký přelet při příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance NATO. Událost nesoucí název Allied Defender 2024 je nejen oslavou minulosti, ale i důležitým připomenutím aktuálního významu spolupráce v rámci NATO v oblasti obrany a bezpečnosti.

Do nebe nad Prahou vzlétnou tři stíhací letouny JAS-39 Gripen, které mají domovskou základnu na 21. letecké základně taktického letectva v Čáslavi. Tyto moderní stroje, známé svými vynikajícími manévrovacími schopnostmi a technologickou vyspělostí, doplní duo Eurofighter Typhoon z Německa a těžký transportní letoun Airbus A400M Atlas. Společně vytvoří dvě formace, které přelétnou nad Vltavou, přímo do srdce české metropole.

Připomenutí spolupráce v rámci NATINAMDS

Přelet má za cíl symbolicky připomenout veřejnosti význam členství České republiky v NATO a úspěšné spolupráce mezi českými a německými vzdušnými silami při ochraně vzdušného prostoru. Tento vztah je zpečetěn prostřednictvím integrovaného systému obrany vzdušného prostoru a raketového systému NATINAMDS, do kterého se české letectvo aktivně zapojilo přesně před čtvrt stoletím, tedy v den vstupu České republiky do NATO 12. března 1999.

Přípravy na tento velkolepý přelet nebyly zrovna jednoduché. Vyžadovaly pečlivé plánování trasy letu a brát v úvahu různé faktory, jako jsou hlukové limity či řízení letového provozu na frekventovaném pražském letišti. Zvláštní povolení bylo také potřeba získat pro let přes chráněný prostor okolo Pražského hradu, což podtrhuje prestiž této akce.

Trasa přeletu a jeho technická realizace

Letadla se nejprve shromáždí v určeném vzdušném prostoru v jižních Čechách a poté poletí severně, přelétávat budou například v 10:21 nad Orlíkem a v 10:26 nad Slapy-Měřín. Zhruba v 10:28 se objeví na jižním okraji Prahy, čímž potěší všechny přihlížející v ulicích či na střechách domů. První formace tří letounů přeletí Karlův most přesně v 10:30 a druhá formace je bude následovat o minutu později. Většina těchto výkonných strojů se po ukončení akce vrátí na své mateřské základny, s výjimkou německého transportního letounu A400M, který přistane na Letišti Václava Havla.

Tato letecká oslava je nejen příležitostí pro představení mohutných vojenských letounů, ale také šancí pro veřejnost prožít si velkolepou podívanou, která symbolizuje mezinárodní obrannou spolupráci. Uživatelé chytrých telefonů či počítačů mohou tyto letadla sledovat živě prostřednictvím aplikace ADS-B Plane Tracker, což jim umožní sledovat letovou dráhu v reálném čase.

Kulturně-historický kontext a význam

Tento významný přelet nelze vnímat jenom jako vojensko-technickou ukázku, ale také jako událost, která nese hluboký kulturně-historický význam. Členství v NATO přineslo České republice nejen bezpečnostní záruky, ale stalo se i symbolem politické integrace do západních struktur. Tento den je připomínkou našich historických kroků a současně výzvou do budoucna.

Celá akce se koná pod vedením klíčových osobností, jako je generálmajor Petr Čepelka, velitel vzdušných sil, plukovník Michal Kudyn z odboru bojové přípravy a kapitán Ondřej Španko, vedoucí pilot z čáslavské základny. Tito muži zosobňují expertní zázemí a odhodlání české armády k ochraně vlastní země i mezinárodních partnerů.

Příležitost k oslavě a reflexi

Allied Defender 2024 je tedy nejen přehlídkou technologické vyspělosti a vojenské síly, ale také oslavou pevného svazku, který si Česká republika vytvořila s NATO. Je to zároveň příležitost pro každého, kdo si přeje připomenout si, jak daleko na této cestě země za posledních 25 let ušla. Coby národ vidíme, že mezinárodní bezpečnostní závazky a spolupráce jsou klíčem k stabilní a bezpečné budoucnosti pro nás všechny.